Tinnitus: hučanie a pískanie v ušiach

Pískanie v ušiach, šelesty, zvonenie, hučanie, šumenie, syčanie alebo dokonca vreskot. Tinnitus je neustupujúci zvuk v hlave bez reálneho vonkajšieho zdroja. Zažil ho každý, avšak časť z nás týmito zvukmi trpí dlhodobo a chronicky.

Tinnitus hučení a pískání v uších

Po hlučnom koncerte, po dlhej jazde autom alebo v lietadle – hučanie a pískanie v zaľahnutých ušiach sme krátkodobo počuli asi všetci. Ak zažívate tieto nepríjemné zvuky dlhodobo už niekoľko týždňov, možno sa u vás rozvinul tinnitus.

 

Čo je to tinnitus?

Tinnitus je dlhotrvajúci zvuk, ktorý prichádza zvnútra našej hlavy – z jedného alebo oboch uší. Môže znieť nepretržite, kolísať alebo pulzovať. Niektorí ľudia popisujú pískanie v ušiach napríklad ako zvuk stíšenej televízie alebo hukot starej chladničky.

Spúšťačom tinnitu býva silná akustická trauma (výstrel zo zbrane), pobyt v extrémne hlučnom prostredí (koncert), choroba či zápal stredoušia. Tinnitus tiež často prichádza ruku v ruke so zhoršením sluchu, hlavne vo vyššom veku.

Tinnitus delíme na akútny (trvá maximálne pár mesiacov a sám vymizne) a chronický (nad 6 mesiacov).



Liečba tinnitu

Ak vás trápi hučanie a šelesty v ušiach, vaše prvé kroky by mali viesť k ušnému špecialistovi na ORL. Vykoná nevyhnutné vyšetrenia, aby vylúčil fyzické príčiny tinnitu. Podľa toho odporučí ďalší postup – napríklad užívanie prekrvujúcich doplnkov stravy, fyzioterapiu či inú špeciálnu liečbu.

Niektorí ľudia si na tinnitus rýchlo zvyknú, iných obťažuje celý deň a hlavne pri zaspávaní, keď okolitý svet utíchne, nedokážu sa prestať sústrediť na piskľavý zvuk. U ľudí, ktorí trpia silným tinnitom sa môže rozvinúť ťažká nespavosť, úzkosti a depresie. V tomto prípade čo najskôr vyhľadajte psychológa alebo psychoterapeuta.


Stopnite tinnitus skôr, než začne

Často si neuvedomujeme, aký je svet okolo nás hlučný. Ak sa v práci dlhodobo vystavujete nadmernému hluku, vymetáte rockové koncerty alebo veľa cestujete, nezabúdajte chrániť svoje uši.

Ako sa tinnitu vyhnúť? Najlepšou cestou sú štuple do uší pre rôzne príležitosti (na koncert, na motorku, na spanie) alebo poctivé mušľové chrániče sluchu na hlučnú prácu v továrni či s motorovkou.

Neviete, aké štuple do uší vybrať? Prečítajte si podrobného sprievodcu Ako vybrať štuple do uší proti hluku


5 tipov pre tinnitárov

  1. Tinnitus sa dá zvládnuť! Zvyknete si naňho, akonáhle váš mozog zvuku prestane prikladať dôležitosť. Nebojujte s ním, prijmite ho. Skúste nevnímať pískanie v ušiach ako votrelca, ale naopak ako znamenie, že sa môžete skúsiť lepšie starať o svoje telo, upokojiť sa a spomaliť.
  2. Vyhýbajte sa stresu, nadmernej spotrebe kofeínu a nezdravej strave.
  3. Doplňte do jedálnička horčík a vitamín B. Vyskúšať môžete aj doplnky stravy s ginko bilobou.
  4. Pri zaspávaní skúste počúvať ako zvukové pozadie biely či ružový šum, zvuky mora, dažďa či pralesa – napríklad z aplikácie v telefóne či zo špeciálneho generátora zvukov.
  5. Svoj sluch ďalej starostlivo chráňte – vhodnými štupľami proti hluku


Vyskúšať môžete aj špeciálne štuple pre bežnú prácu. Tie netlmia hluk ako bežné štuple, iba ho redukujú a do ucha nevpúšťajú iba drsnejšie frekvencie, ktoré vyvolávajú stres.