Pozeráte večer radi do displeja alebo pracujete na počítači? Vystavujete sa modrému svetlu, ktoré blokuje tvorbu melatonínu - hormónu spánku. Odopierať si kvôli tomu obľúbený seriál pred spaním ale nemusíte: vyskúšajte červené okuliare na počítač, ktoré modré svetlo blokujú.
Prečo modré svetlo večer škodí?
Biele denné svetlo prirodzene obsahuje rôzne farebné vlnovej dĺžky: od fialovej cez modrú, zelenú, žltú a oranžovú až k červenej.
Večer, keď sa stmieva, naše telo začne reagovať na absenciu modrej zložky svetla a vyrábať hormón melatonín, ktorý nás "ukladá" k spánku. Ak modré svetlo očiam aj po zotmení umelo dodávame, mozog je zmätený a prípravu spánkového hormónu melatonínu odkladá.
Melatonín – mocnejší, než sme si mysleli
Melatonín pomáha riadiť náš cirkadiánní rytmus, teda biologické hodiny, ktoré reflektujú striedanie dňa a noci a strážia kvalitu spánku. Nedostatok melatonínu odďaľuje čas zaspanie a spánok je plytšia a menej "výživný".
V posledných rokoch vedci prichádzajú na ďalšie kľúčové úlohy melatonínu v organizme: melatonín ovplyvňuje okrem spánku aj náš krvný obeh, tlak, hormonálnu rovnováhu aj celý metabolizmus a proces starnutia. Dlhodobý nedostatok melatonínu môže viesť k zhoršeniu imunity, niektoré prieskumy dokonca varujú pred zvýšeným rizikom rakoviny.
Ani oranžový filter to nezachráni
Chcete lepšie spať? Dve až tri hodiny pred spánkom sa modrému svetlu vyhýbajte. Vymeňte biele LED žiarovky v miestnostiach za tie s teplými farbami (2800-3300 K). Na smartphone aj počítač si aktivujte aplikácie, ktoré modré svetlo po zotmení automaticky stlmí - skvelý treba f.lux.
Málokto tuší, že aj keď náš displej večer poctivo zoranžovie, aj tak stále prepúšťa určitú hladinu modrého a zeleného svetla, ktoré môže zdravú tvorbu hormónu spánku nabúrať.
Ak sa nechcete vzdať obľúbeného seriálu alebo potrebujete večer niečo dorobiť pri monitore, oblafnite svoje oči červenými okuliarmi na počítač, lifehackingovým hitom posledných rokov.
My vám pomôžeme vybrať tie pravé.
-
Červené okuliare: pre 100% večernú ochranu
Najúčinnejšia okuliare proti modrému svetlu a ideálnou voľbou pre večernú prácu s počítačom či nočný seriálový maratón sú tie sýto červené až vínové.
Siahnite napríklad po ochranných červených okuliaroch JSP Swiss One Coverlite. Vďaka hornému krytia 100% chráni vaše oči pred prienikom modrého svetla do sietnice, a tak prospievajú prirodzené tvorbe melatonínu. Blokujú tiež 99,99% UV žiarenia, znosíte ich aj von ako okuliare proti slnku.
-
Oranžové okuliare: domov i na nákupy
Oranžové okuliare rovnako ako tie červené dokonale blokujú modré svetlo. Zároveň prepúšťajú aj 60% zeleného svetla, a tým lepšie vykreslí obraz a zlepšujú celkovú orientáciu v priestore.
Ak trávite večer čas v bielo osvetlených interiéroch - doma, v kancelárii či trebárs v obchodnom centre, vyskúšajte práve oranžové okuliare. Trebárs značka Mito Light vyrába odolné dizajnové kúsky, ktoré perfektne sedí na nose.
-
Priehľadné okuliare: do kancelárie i proti bolestiam hlavy
Číre okuliare na počítač filtrujú modré svetlo len čiastočne, skvele sa hodí ako každodenná ochrana pred nadmierou svetla z monitorov a žiariviek - napríklad v silne osvetlenej kancelárii. Niektorým uživateľom priehľadné okuliare dokonca pomohli od bolestí hlavy spôsobené ostrým svetlom žiariviek.
Na trhu nájdete mnoho značiek a typov. Trebárs priehľadné okuliare proti modrému svetlu Barner blokujú 100% modrého svetla pod 410nm (žiarivky) a 45% modrého svetla v spektre 410nm-dĺžkou 450 nm (monitory). Vybrať si u značky Barner môžete z dvoch základných farieb (Bright Sky a Coconut Milk) a mnohých modelov, k dostaniu je aj veľkosť pre deti.
Ďalšie značka priehľadných okuliarov na počítač Meller garantuje krytie 30% modrého svetla a poteší trendy vzhľadom.