Trápi vás zlý alebo prerušovaný spánok? Prevaľovanie zo strany na stranu, počítanie ovečiek, obracanie perín – nič z toho nepomáha?
Kiež by niekto vypol to vonkajšie osvetlenie a lusknutím prstov odklonil cestu za domom... A vy by ste tak mali konečne pokoj na zaspávanie.
Zázraky bohužiaľ nezvládame, ale máme pre vás aspoň pár tipov na to, aby váš zdravý hlboký spánok nič nerušilo. Ani uštekaný pes od susedov.
1. Nenechajte sa rušiť
Už sa pri blaženom zaspávaní nenechajte rušiť zbytočným hlukom. Chrápanie drahej polovičky či prechádzajúci nákladiak jednoducho (a lacno) odhlučnia kvalitné štuple do uší.
Zabudnite na tvrdé a nepríjemné upchávky. Štuple do uší na spanie sa dnes už vyrábajú z mäkučkých high-tech materiálov, ktoré dokonale tlmia okolité zvuky a v ušiach ich vôbec nebudete cítiť.
TIP: Neviete si rady, aké štuple sú tie pravé?
Keďže v Earplugs.sk sme odborníci na slovo vzatí, spísali sme pre vás jednoduchý návod: Ako vybrať štuple do uší na spanie.
Pre nerozhodných sme pripravili Earplugs Starter Pack – „skúšobnú sadu štupľov“, ktorá obsahuje 17 párov štupľov do uší rôznych veľkostí a vlastností.
2. Doprajte si absolútnu tmu
Máte pocit, že masky na oči sú prežitok? Tesne vedľa. Masky sa stále tešia veľkej obľube. Dnes môžete vyberať z nekonečného množstva dizajnov – od klasických masiek po príjemne padnúce 3D masky alebo masky s motívom.
K niektorým typom masiek môžete dokúpiť chladiacu gélovú vložku a dopriať tak unaveným očiam maximálnu úľavu.
Sporivejší z nás ocenia fakt, že maska je oveľa lacnejšie riešenie, ako drahé zatemňovacie rolety. Tmu môžete mať počas sekundy – bez toho, aby ste obmedzovali svojho partnera, ktorý si chce ešte dočítať kapitolu.
3. Uberte modré svetlo, pridajte melatonín
Ako je známe, televízne obrazovky či displeje elektronických zariadení vyžarujú modré svetlo, ktoré naše telo vníma ako svetlo denné, preto dostatočne neprodukuje melatonín (tzv. hormón spánku).
Ak si večer bez televízie, tabletu alebo telefónu nedokážete predstaviť, je vhodné používať špeciálne ochranné červené okuliare, ktoré chránia pred UV žiarením a modrým svetlom.
Vedeli ste, že...?
Zníženou hladinou melatonínu trpia ľudia, ktorí pracujú na zmeny alebo málo spia a jeho hladina sa taktiež znižuje s vekom?
Pri ťažkostiach so zaspávaním je možné dopĺňať melatonín v tabletách. Prispieva k skráteniu času potrebného na zaspanie a prispieva aj k zmierneniu pocitu únavy v dôsledku časového posunu (jet-lag).
4. Medovka – bylinka proti nespavosti
Vyskúšať môžete aj prírodnú metódu v podobe byliny, ktorú proti ťažkým nociam ordinovali už naše prababičky.
Medovka okrem silíc a ďalších látok obsahuje citral či kyselinu hydroxytriterpenovú. Tieto látky majú upokojujúce účinky a pôsobia proti nadmernému stresu a úzkosti.
Nie je nič jednoduchšie ako vypiť pred spaním čaj s obsahom medovky, ideálne v BIO kvalite.
5. Uvoľnite sa
Pred spaním si vytvorte relaxačný rituál, ako je napr. čítanie knihy, meditácia alebo teplá kúpeľ. Navodenie správnej relaxačnej atmosféry môže umocniť relaxačná hudba alebo aromaterapia. Niektoré vonné oleje, ako levanduľa, mäta alebo ruža, pomáhajú uvoľniť a upokojiť myseľ. Veľmi dôležitý je aj pravidelný spánkový režim, ktorý pomáha udržiavať stabilný cirkadiánny rytmus.